Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.
Numer mikroprojektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0001603
Miasto Pszów przy udziale grupy motocyklowej HANYSY z Pszowa oraz grupy motocyklowej Los Brumlos, z.s. z Opawy realizowało projekt pn. „Motocyklem po pograniczu”.
Głównym celem projektu było zacieśnienie kontaktów pomiędzy organizacjami społecznymi oraz tworzenie sprzyjających warunków na rzecz ułatwienia społecznościom przygranicznym nawiązywania wzajemnych kontaktów. Pogranicze polsko-czeskie cieszy się coraz większą popularnością dzięki licznym walorom przygranicznym, czego celem jest podnoszenie wiedzy o wspólnym obszarze, próbując zainteresować fanów jednośladowców najciekawszymi miejscami na terenie Euroregionu nie tylko jeżdżąc drogami krajowymi , ale we współpracy z czeskim partnerem wybierając ciekawe miejsca, które normalnie byłyby pomijane. Kolejnym celem projektu była poprawa wiedzy i doświadczenia wymaganego, aby bezpiecznie jeździć motocyklem. Aby trafić do większej ilości osób Miasto Pszów wraz z grupą motocyklową Hanysy zorganizowało zlot motocyklowy, wspierający wspólne zainteresowania oraz bezpieczeństwo podczas jazdy jednośladowcem.
Organizacja wspólnych spotkań w mniejszym jak i w większym gronie przyczyniła się do zniesienia barier językowych, nastąpiła również promocja Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Unii Europejskiej i Euroregionu Silesia.
Projekt spełnia cel Funduszu Mikroprojektów poprzez działania:
1. Krajoznawczy przejazd po stronie czeskiej popularnymi wśród motocyklistów terenami prowadzącymi przez Morawsko-Śląski Kraj do Ostrawy gdzie odwiedzili Muzeum Techniki w Ostrawie oraz dalsze zwiedzanie zahaczając o Kraj Ołomuniecki.
2. Motorem wzdłuż istniejących wież i platform widokowych (2 dni). W pierwszym dniu grupa motocyklowa brała udział w objeździe wzdłuż istniejących wież widokowych. Trasa wiodła z Pszowa w kierunku Raciborza, Pietrowic Wielkich, Głubczyc w stronę Kuźni Raciborskiej, oprócz zwiedzania wież i platform widokowych, motocykliści odwiedzili również ciekawe miejsca przyrodnicze tak, aby pokazać Czechom, że tak niechętnie odwiedzana motocyklem Polska ma swoje uroki. Drugi dzień to przejazd w kierunku Parku Krajobrazowego i Rezerwatu Przyrody w Rudach, a następnie wejście na rozgrywki ligowe żużla w Rybniku.
3. Zorganizowanie Zlotu Motocyklowego. Impreza kulturalno – rekreacyjna odbyła się na terenie strzelnicy w Pszowie, gdzie przez 2 dni uczestnicy projektu z Polski i z Czech oraz publiczność brali udział w różnego rodzaju atrakcjach (parada motocykli, wystawa motocykli, konkursy, itp.). Podczas zlotu nastąpiła wymiana doświadczeń oraz zasad zachowania na drogach podczas jazdy jednośladowcem na terenach Polski i Czech.
4. Przejazd do Czech, wspólne biesiadowanie oraz rozmowa o bezpieczeństwie podczas jazdy w Czechach. Przejazd trasą obejmował ciekawe miejsca historyczne w kierunku Czerwionki - Leszczyny, wynajęcie toru crossowego w Czerwionce - Leszczynach. Następnie wspólne biesiadowanie oraz rozmowa o bezpieczeństwie podczas jazdy w Polsce.
5. Podsumowanie działań, w ramach którego podczas spotkania wigilijnego został przedstawiony reportaż z całości projektu.
Partnerzy:
- Miasto Pszów
- Grupa Motocyklowa HANYSY z Pszowa
- Grupa Motocyklowa Los Brumlos z.s. z Opawy
Koszty projektu ogółem: 16 798,00 EUR,
w tym dofinansowanie z EFRR: 14 278,30 EUR,
dofinansowanie z Budżetu Państwa: 839,90 EUR,
wkład własny Miasta Pszów: 1 679,80 EUR.
Termin realizacji: 01.05.2018r. – 31.12.2018r.