Należy pamiętać, że zwierzęta domowe i gospodarskie w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się, wolno biegające "bezdomne zwierzęta", to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela.
Zdarzają się jednak zwierzęta faktycznie porzucone przez bezdusznych opiekunów. Z uzyskanych informacji i obserwacji wynika, iż część psów odławianych i przekazywanych do schroniska ma swoich opiekunów. Są to psy, które oddaliły się z okolicznych domów przez nierozwagę swoich właścicieli.
Czynnikiem wskazującym na "bezpańskość" czy "bezdomność" psa nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Wówczas grupy psów potrafią przebywać w pobliżu nieruchomości, na terenie której przebywa suka. Taka sytuacja trwa nawet do dwóch tygodni. W tym czasie (wiosna i wczesna jesień) niewskazane jest jakiekolwiek dokarmianie wałęsających się psów oraz nadgorliwe ich wyłapywanie oczywiście pod warunkiem, że nie są one ranne lub agresywne.
Jak postępować w przypadku zwierząt domowych i gospodarskich biegających wolno bez opieki właściciela?
W przypadku, gdy właściciel regularnie wałęsającego się zwierzęcia jest znany, należy fakt ten zgłosić bezzwłocznie funkcjonariuszom Policji, którzy mają prawo nałożyć mandat karny na nieodpowiedzialnego właściciela.
W sytuacji, kiedy mamy faktyczne podejrzenie, że zwierzę jest bezdomne, wówczas należy zgłoszenia kierować telefonicznie lub osobiście do pracownika Referatu Gospodarki Komunalnej i Ekologii Urzędu Miasta Pszów.
Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 32 716 08 19, lub osobiście w siedzibie Urzędu – bud. 2, pok. 13 (II piętro). W dni wolne od pracy i poza godzinami pracy urzędu, w sprawach dotyczących zgłoszeń agresywnych, stwarzających zagrożenie bezdomnych zwierząt należy kontaktować się z Komisariatem Policji w Pszowie (tel. 47 855 56 10).
Przekazując zgłoszenie do Urzędu Miasta lub Policji należy podać:
- swoje dane osobowe,
- miejsce przebywania zwierzęcia,
- opis zwierzęcia,
- nr telefonu kontaktowego.