Ksiądz Proboszcz Józef Fronczek urodzony 3 października 1949 r. w Radzionkowie, studia ukończył w 1974 roku w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Po ukończeniu seminarium został wikarym w kościele Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, a następnie w Lubszy Śl., Chełmie Śl. oraz w Katowicach w Kościele p.w. Św. Piotra i Pawła.
W 1983 roku jako proboszcz rozpoczął budowę kościoła w Jastrzębiu Zdroju i utworzył nową parafię, w której pełnił posługę kapłańską do 1994 roku. W 1994 roku został proboszczem w kościele p.w. Narodzenia NMP w Pszowie i pełnił tę funkcję do 2015 r.
Po objęciu parafii Ksiądz Proboszcz Józef Fronczek rozpoczął remont kościoła. Jego pierwszym etapem była wymiana wszystkich instalacji wraz z ogrzewaniem. Następnie kontynuowano dalsze remonty polegające na pracach malarskich wnętrza kościoła oraz odnowie elewacji. Przeprowadzono również renowację drogi krzyżowej i kaplicy przykościelnej oraz ogrodzenia. Zostało wyremontowane probostwo, dom parafialny, szalety i zaadoptowano również pomieszczenie nad garażami.
W celu upiększenia wnętrza kościoła zostały zakupione i zamontowane żyrandole kryształowe, które niewątpliwie podkreślają bogactwo świątyni.
Po jubileuszu sanktuarium proboszcz rozpoczął starania o tytuł Bazyliki Mniejszej. W tym celu wystąpił z prośbą do Stolicy Apostolskiej. Dnia 7 czerwca 1997 roku decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadano tytuł Bazyliki Mniejszej, a 7 października 2002 roku dekretem abp Damiana Zimonia ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej.
Ksiądz Proboszcz wystąpił z kolejną prośbą do Stolicy Apostolskiej o koronację Koronami Papieskimi Obrazu Matki Bożej, korony zostały pobłogosławione przez Ojca Św. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Koronacji dokonał w imieniu Ojca Św. Jana Pawła II Arcybiskup Damian Zimoń, w dniu 8 września 2002 roku w czasie uroczystości odpustowych.
Ks. Proboszcz był również czynnym uczestnikiem projektu pod nazwą Gminne Centrum Informacji, które zostało oficjalnie otwarte 29 grudnia 2003 roku przy ul. Bohaterów Westerplatte (zaadoptowane pomieszczenia nad garażami). Zadaniem GCI była pomoc mieszkańcom naszego miasta w poszukiwaniu pracy.
GCI było dostępne dla wszystkich potrzebujących pomocy w poszukiwaniu pracy z terenu naszego Miasta.
Z inicjatywy Proboszcza Józefa Fronczka parafia Narodzenia NMP w Pszowie otrzymała w 2006 roku dofinansowanie z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt dotyczył prac remontowych, konserwatorskich i założenia nowej polichromii kościoła. Głównym założeniem projektu była renowacja dziedzictwa kulturowego o randze lokalnej i ponadlokalnej, jakim jest obiekt sanktuarium. Inwestycja obejmowała rewitalizację całego zespołu sanktuarium oraz nadaniu tym działaniom kulturotwórczej rangi misyjnej.
Zasadniczym celem projektu był i jest pozytywny wpływ oraz długofalowe przeciwdziałanie marginalizacji społecznej poprzez podnoszenie walorów kulturowych, religijnych i etycznych Pszowian. Inwestycja ta stworzyła podstawy do dalszego rozwoju sanktuarium, jako prężnego ośrodka kultury chrześcijańskiej na Śląsku. Na uznanie zasługuje fakt, iż w województwie śląskim jest tylko kilka obiektów sakralnych, którym udało się pozyskać środki z Unii Europejskiej na współfinansowanie tego typu inwestycji, jedynej w naszej archidiecezji .
Kolejnym przedsięwzięciem proboszcza Józefa Fronczka był pomysł odrestaurowania Kalwarii Paszowskiej. W tym celu również złożono projekt do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, gdzie na ten cel przyznano fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.
Projekt obejmował kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie czternastu kaplic drogi krzyżowej, w tym prace w zakresie elewacji, dachów, stolarki okiennej i drzwiowej, posadzek, ścian i stropów, ołtarzy z rzeźbami, nadstaw ołtarzowych, polichromii ściennej i stropów, ogrodzenia i zagospodarowania terenu wokół kaplic, a także ścieżek prowadzących do poszczególnych kaplic.
Od 2000 roku z inicjatywy Księdza Proboszcza funkcjonowały nie istniejące już na terenie Miasta jadłodajnia oraz świetlica GNIAZDO, do której uczęszczały dzieci z rodzin zagrożonych marginalizacją.
W czasie posługi w parafii paszowskiej Ks. Proboszcz Józef Fronczek niewątpliwie przyczynił się do poprawy wizerunku miasta poprzez systematyczne upiększanie Sanktuarium Pszowskiego - chluby naszego miasta, a tym samym do wzmożenia napływów pielgrzymów, co ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju, jak i promocji nie tylko w regionie, ale i poza granicami kraju.