W czasie I wojny Światowej przeprowadzono gruntowną rozbudowę zakładu górniczego w Pszowie tworząc nowy zespół szybowy Rudolf. Już w 1912 r. rozpoczęto drążenie podwójnego szybu, stosując metodę tubingową. Budynek maszynowni szybu „Chrobry I” (dawniej „Rudolf”) to jeden z najbardziej okazałych projektów Hansa Poelziga z tego okresu. Pracę nad nim rozpoczęły się w 1914 r. Maszynownia została ukończona już w 1916 r. Powstały wtedy nowe obiekty towarzyszące takie jak: nadszybie czy też maszynownia (z elektryczną maszyną firmy Siemens Schuckert). W 1917 roku ukończono prace szybowe osiągając poziom 350 m. Wydobycie w nowym szybie rozpoczęto 1 czerwca 1917 roku.
Budynek maszyny wyciągowej szybu Rudolf (który w roku 1922 po przyłączeniu Pszowa do Polski został przemianowany na szyb Chrobry) został zaprojektowany przez wybitnego berlińskiego architekta Hansa Poelziga (1869 – 1936). Zaprojektowana przez niego zabudowa kopalni ANNA w Pszowie stanowi przykład protofunkcjonalizmu, zapowiadającego stylistykę budynków wznoszonych dopiero dekadę później. W 15 lat po powstaniu zabudowań kopalni ANNA pisano, że w Pszowie architekt wydobył „monumentalne piękno architektury przemysłowej”.
19 listopada 2015 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budynek pod numerem A/424/15 został wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Śląskiego.
Urządzenia znajdujące się w budynku maszyny wyciągowej są w całości wpisane do rejestru zabytków ruchomych.
Budynek maszyny wyciągowej szybu Chrobry I jest własnością Miasta Pszów.