POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ZWIERZĄT RANNYCH W ZDARZENIACH KOMUNIKACYJNYCH
Z przepisów polskich jasno wynika, że w przypadku potrącenia zwierzęcia mamy obowiązek zapewnić mu pomoc. Dotyczy to wszystkich rodzajów zwierząt. Jeśli nie mamy możliwości zrobić tego we własnym zakresie, np. zawożąc zwierzę do pobliskiej lecznicy należy wezwać odpowiednie służby. Należą do nich:
- policja,
- straż pożarna,
- lekarz weterynarii,
- Służba Leśna.
Przyjęto, że najlepiej na miejsce wezwać policję, ponieważ w przypadku zdarzeń drogowych jest właściwym organem. Policja, w przypadku kiedy zwierzę jest ranne i wymaga pomocy medycznej, informuje odpowiedniego lekarza weterynarii, z którym gmina, na terenie której doszło do zdarzenia, posiada podpisaną umowę na usługi związane z pomocą potrąconym zwierzętom.
Uwaga: W przypadku, kiedy w wyniku zdarzenia zwierzę straciło życie, nie wzywa się weterynarza.
Postępowanie w przypadku padłych zwierząt różni się od postępowania ze zwierzętami rannymi – przepisy prawa przewidują, że za udzielenie pomocy zwierzętom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych leży po stronie gminy, natomiast za uprzątnięcie zwłok zwierzęcych odpowiada właściciel/zarządca nieruchomości, na której zwłoki się znajdują.
Jakie grożą kary za potrącenie zwierzęcia?
Prawo rozróżnia dwie sytuacje:
- Nieumyślne potrącenie zwierzęcia
- Umyślne potrącenie zwierzęcia i w tej sytuacji sprawcy grozi kara. Mówi o tym art. 35 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, który brzmi:
Kto zabija, uśmierca zwierzę (...) z naruszeniem przepisów (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem. Jeżeli sprawca czynu (...) działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5
Zgodnie z obowiązującym prawem, kierowca, który potrącił zwierzę, powinien zapewnić mu stosowną pomoc i zgłosić zaistniałą sytuację odpowiednim służbom (np.: Policji). Podejmą oni działania związane z eliminacją zagrożenia stworzonego przez zwierzę (ranne dzikie zwierzęta bywają bardzo agresywne) i udzielą mu odpowiedniej pomocy. W razie potrzeby wezwane na miejsce służby zajmą się także uprzątnięciem zwłok, by nie zagrażały innym użytkownikom drogi.
Powiadomienie o wypadku odpowiednich służb i sprawdzenie stanu rannego zwierzęcia, to obowiązek, o którym zapominają kierowcy. Może ich to jednak słono kosztować. Za ucieczkę z miejsca wypadku i pozostawienie rannego zwierzęcia bez pomocy, grozi kara aresztu lub grzywny (zgodnie z art. 25 Ustawy o ochronie zwierząt, prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, zobowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3. Zgodnie z art. 37 ust. 1 tejże ustawy, osoba naruszająca nakaz z art. 25 podlega karze aresztu lub grzywny).
Ponadto ucieczka z miejsca zdarzenia i pozostawienie rannego, konającego zwierzęcia bez pomocy może zostać potraktowane, jako uśmiercenie zwierzęcia lub znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Jeśli jesteśmy świadkiem potrącenia zwierzęcia i ucieczki sprawcy powinniśmy o tym fakcie zawiadomić policję, przekazując możliwie jak najwięcej informacji o sprawcy zdarzenia.