Projekt „Wsparcie dla uczniów z Ukrainy - MIASTO PSZÓW” był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Wartość projektu ogółem: 30 850,00 zł
Dofinansowanie z UE: 26 222,50 zł
Dofinansowanie z Budżetu Państwa: 1 542,50 zł
Wkład własny Miasta Pszów: 3 085,00 zł
Program/priorytet/działanie/poddziałanie: Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego, Działanie: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego, Poddziałanie: 11.1.6. Wzrost dostępności do edukacji ogólnej dla uczniów z Ukrainy – tryb nadzwyczajny
Opis projektu: Celem głównym projektu był wzrost dostępności do wysokiej jakości oferty kształcenia ogólnego minimum 8 uczniów uciekających Ukrainy, w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, uczęszczających do szkół podstawowych podlegających pod Miasto Pszów w okresie od 01.11.2022 r. do 31.03.2023 r. poprzez zakup sprzętu ICT (laptopów),
z którego korzystli uczniowie pochodzący z Ukrainy.
Wsparciem zostało objęte Miasto Pszów, jako organ prowadzący dla szkół podstawowych, do których uczęszczali uczniowie uciekający z terenu Ukrainy w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Wsparciem zostali objęci uczniowie i uczennice, którzy uciekli z Ukrainy w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i uczęszczali do szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Pszów.
Uczniowie Ci przybyli legalnie na terytorium rzeczypospolitej Polskiej po dniu 24 lutego 2022r., i zostali wpisani do rejestru PESEL z nadanym statusem UKR.
Z uwagi na niedostosowanie szkół podstawowych do zaistniałej sytuacji związanej z napływem uchodźców na terytorium Polski i koniecznością przyjmowania ukraińskich dzieci do polskich szkół, niezbędnym stało się wyposażenie szkół podstawowych w sprzęt ICT (laptopy), które zapewniły dzieciom wyrównanie szans edukacyjnych, pomoc w nauce nie tylko języka polskiego, ale również zapewnienie ciągłości nauczania, a także usprawniły komunikację z nauczycielami. W związku z powyższym zostało zakupionych 8 szt. laptopów wraz z oprogramowaniem.
Okres realizacji projektu: od 1 listopada 2022 r. do 31 marca 2023 r.