Zespół Zarządzania Kryzysowego i Obronności
44-370 Pszów
wtorek - 7:30 - 15:30
środa - 7:30 - 17:00
czwartek - 7:30 - 15:30
piątek - 7:30 - 14:00
Do zakresu zadań Referatu należy:
- ocena występujących i potencjalnych zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne i prognozowanie tych zagrożeń,
- przygotowywanie propozycji działań i przedstawianie Burmistrzowi wniosków,
- przekazywanie do wiadomości publicznej informacji związanych z zagrożeniami;
- organizacja współdziałania z sąsiednimi gminami oraz podmiotami gospodarczymi w zakresie wykorzystania ich sił i środków do prowadzenia działań ratowniczych i odtwarzaniu infrastruktury a także z Policją, Strażą Pożarną.
- Koordynowanie działań w zakresie zarządzania kryzysowego na terenie miasta,
- Kierowanie monitorowaniem, planowaniem, reagowaniem i usuwaniem skutków zagrożeń na terenie gminy;
- Realizowanie zadań związanych z zagrożeniami epidemicznymi oraz zabezpieczaniem ludności uchodźczej z terenów objętych działaniami wojennymi.
- Inne zadania związane z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców Miasta Pszów np. zabezpieczenie planu akcji jodowej (dystrybucja preparatów ze stabilnym jodem).
Zadania dot. spraw obronnych:
Zadania obronne – militarne realizowane są przez Siły Zbrojne RP, a ich celem jest utrzymanie gotowości do realizacji trzech rodzajów misji: zagwarantowanie obrony państwa i przeciwstawienie się agresji.
Z punktu widzenia realizowania zadań obronnych przez samorządy terytorialne, istotne są zadania niemilitarne. „Celem zadań ogólnych o charakterze przygotowawczym jest stworzenie warunków organizacyjnych/planowanie do funkcjonowania w określonej sytuacji planistycznej i realizacji zadań operacyjnych, wynikających z planu operacyjnego funkcjonowania Miasta Pszów (…). Zadania mające na celu minimalizowanie ryzyka zagrożenia, wsparcie w czasie konfliktu zbrojnego i jego wygaszania. Zadania informacyjne służą ochronie i propagowaniu polskich interesów, informacyjnemu osłabieniu przeciwnika, umacnianiu woli, morale, determinacji obronnej i wytrwałości społeczeństwa”. Zadania gospodarczo-obronne mają na celu zapewnienie podstaw materialnych takich jak: „utrzymanie mocy produkcyjnych i remontowych niezbędnych do realizacji zadań wynikających z przygotowania do działania w warunkach ograniczonych dostaw; uruchomienie świadczeń osobistych i rzeczowych; utrzymywanie rezerw strategicznych; przyspieszenie realizacji inwestycji o znaczeniu strategicznym; wprowadzenie ograniczeń w komunikacji, łączności; odtworzenie zniszczonej infrastruktury. Zadania ochronne mają zapewnić potrzeby bytowe ludności oraz sprawne funkcjonowanie miasta. Samorządy terytorialne mają swój udział w wykonywaniu poszczególnych zadań obronnych, dotyczy to także: wykonywanie akcji kurierskiej zgodnie z Planem Akcji Kurierskiej Burmistrza Miasta Pszów, przygotowaniem zastępczego miejsca szpitalnego zgodnie z Planem organizacji i funkcjonowania zastępczego miejsca szpitalnego na terenie miasta Pszów.