Głosowanie w lokalach przystosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, głosowanie korespondencyjne, przez pełnomocnika i z wykorzystaniem specjalnych nakładek w alfabecie Braille’a - osoby niepełnosprawne mają wiele możliwości, by wziąć udział w wyborach. Najbliższe głosowanie już 13 października. Wówczas zostanie wybrany Sejm RP i Senat RP.
Głosowanie w przystosowanych lokalach wyborczych
W Pszowie do potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowane są 4 lokale wyborcze w następujących miejscach:
- Miejski Ośrodek Kultury, ul. Traugutta 1
- Gościniec Pszowski, ul. Traugutta 48
- Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Niepodległości 99
- Szkoła Podstawowa nr 2, ul. K. Miarki 16
Niepełnosprawni, którzy mieszkają poza wymienionymi obwodami głosowania powinni złożyć wniosek w Urzędzie Miasta o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Termin złożenia Burmistrzowi Miasta wniosku o dopisanie do spisu wyborców upływa w dniu 8 października 2019 r. Wniosek należy złożyć w godzinach pracy urzędu miasta.
Głosowanie korespondencyjne
Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić do 30 września. Prawo do takiej formy mają wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którzy są wpisani do rejestru wyborców w danej gminie. Ponadto korespondencyjnie głosować mogą wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
- całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- całkowitej niezdolności do pracy;
- niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- zaliczeni do I grupy inwalidów;
- zaliczeni do II grupy inwalidów;
- о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej - skrzynka ePUAP – o adresie /m4q475ycio/skrytka Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Bielsku-Białej albo na adres e-mail: bbi-sekretariat@kbw.gov.pl
Zgłoszenia są przyjmowane przez Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej III do 30 września 2019 r. – w godzinach urzędowania od poniedziałku do piątku, od godziny 7:30 do godziny 15:30, w siedzibie Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej III i Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej, ul. Piastowska 40, pokój 119, blok B, telefon/telefaks 33 813 63 74 lub 33 812 60 39.
O dotrzymaniu terminu zgłoszenia rozstrzyga data wpływu zgłoszenia do Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej III, czyli do dnia 30 września 2019 r., do godziny 15:30. Wzór zgłoszenia w załączniku.
Najpóźniej na 7 dni przed wyborami niepełnosprawny otrzyma pakiet, na który składają się karta lub karty do głosowania, zaadresowana koperta zwrotna, koperta na karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcja do głosowania.
Głosowanie przez pełnomocnika
Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
- całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- całkowitej niezdolności do pracy;
- niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- zaliczeni do I grupy inwalidów;
- zaliczeni do II grupy inwalidów;
- osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Jakie zasady obowiązują pełnomocnika?
- Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania.
- Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby, lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
- Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w danych wyborach.
- Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.
- Czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa do głosowania są zadaniem zleconym gminy i są wolne od opłat.
- Pełnomocnik nie może pobierać od udzielającego pełnomocnictwa do głosowania żadnych opłat za głosowanie w jego imieniu w wyborach. Zakazane jest też udzielanie pełnomocnictwa do głosowania w zamian za jakąkolwiek korzyść majątkową lub osobistą.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do Burmistrza Miasta Pszów najpóźniej do dnia 4 października 2019 r
Głosowanie przy pomocy nakładek na karty do głosowania
Wyborcy niepełnosprawni mogą skorzystać ze specjalnych nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Zamiar głosowania w taki sposób również należy zgłosić wcześniej. W tym roku do 30 września 2019 r.
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca obowiązany jest wskazać właściwy dla niego obwód głosowania. Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać inna osoba, z wyłączeniem członków komisji wyborczych i mężów zaufania.
13 października w Polsce zostaną przeprowadzone wybory parlamentarne, w trakcie których zostanie wybrany Sejm RP i Senat RP na czteroletnią kadencję.