Inscenizacja wybuchu I Powstania Śląskiego oraz scena rozstrzelania pszowskich powstańców będą jednym z najbardziej interesujących momentów najbliższych obchodów Święta Konstytucji 3-go Maja. Serdecznie zapraszamy mieszkańców.
Oficjalna część obchodów
W tym roku program obchodów został podzielony na dwie części. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o 13.40. Wówczas zaproszeni goście spotkają się przed Miejskim Ośrodkiem Kultury, by wspólnie przemaszerować na czele z Orkiestrą Fundacji Muzycznej KWK Anna im. Wiktora Kamczyka do Bazyliki NNMP w Pszowie. W kościele o 14.00 rozpocznie się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny.
Po mszy uczestnicy przejdą pod obelisk upamiętniający dołączenie Górnego Śląska do Macierzy Polskiej, gdzie złożą kwiaty. Następnie wszyscy udają się do Parku Jordanowskiego, gdzie rozpocznie się część festynowa.
Pokażą rozstrzelanie pszowskich powstańców
Po krótkim koncercie Orkiestry KWK Anna o 16.00 rozpocznie się inscenizacja wybuchu I Powstania Śląskiego. Rekonstrukcja wydarzeń została przygotowana przez Grupę Rekonstrukcyjno-Historyczną "Powstaniec Śląski". W trakcie inscenizacji zostanie przedstawiona scena, w której rozstrzelano na rynku, na oczach mieszkańców, dowódcę Józefa Tytko oraz trzech walczących wspólnie z nim powstańców. Ich śmierć upamiętnia do dziś tablica zawieszona na kamienicy przy ul. Pszowskiej.
Po zakończonej instenizacji w Parku Jordanowskim odbędzie się festyn. Wystąpią zespoły regionalne i taneczne. Zorganizowano wystawę sprzęu militarnego. Odbędzie się również koncert zespołu Harmonic.
Inscenizacji będzie więcej
Już dziś zapraszamy także na drugą inscenizację, którą GRH Powstaniec Śląskich zaplanowała na 22 maja. Będzie to rekonstrukcja Bitwy Bukowsko-Olzańskiej, którą stoczono 23 maja 1921 r. Bitwa była drugim pod względem skali starciem polsko-niemieckim podczas powstań śląskich. Teraz zostanie ona rozegrana na terenach po byłej kopalni Anna.
Z myślą o najmłodszych Miejski Ośrodek Kultury ogłosił konkurs plastyczny pn. "Śladami bohaterów powstań śląskich". Jego adresatami są uczniowie szkół podstawowych. Zadanie konkursowe to przygotowanie pracy dotyczącej powstań śląskich, która zostanie oceniona w jednej z trzech kategorii: prace plastyczne, prace fotograficzne, prezentacja multimedialna. Termin nadsyłania prac mija 16 maja, a wręczenie nagród odbędzie się podczas Festynu Powstańczego.
Powstańcza rekonstrukcja wydarzeń to jedno z działań w ramach projektu "Śladami bohaterów Powstań Śląskich", który jest realizowany w ramach Programu Grantowego "Rozgrzewamy polskie serca" sfinansowanego ze środków Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza.