Z jednej strony troszczą się o zdrowie swoich pacjentów, z drugiej dbają o ich wiedzę. Od września zespół specjalistów z Centrum Fizjoterapii Terapeutica w Pszowie odwiedza przedszkola i uczy najmłodszych jak żyć zdrowo i prawidłowo się odżywiać. Hanna Blokesz-Bacza rozmawiała z założycielką i właścicielką centrum – Beatą Czekała.
Hanna Blokesz-Bacza: Fizjoterapią zajmuje się Pani od lat. Skąd inicjatywa, by akurat w Pszowie otworzyć taką placówkę?
Beata Czekała: Początkowo byłam związana z innymi podmiotami medycznymi na rynku, gdzie pełniłam także funkcję koordynatora ds. fizjoterapii. Jednak moim największym marzeniem było stworzenie miejsca, w którym będę mogła współpracować z zespołem specjalistów, a pacjenci skorzystają z nowoczesnych metod z zakresu fizjoterapii i osteopatii. Tak powstała Terapeutica – miejsce, w którym pacjent będzie miał zapewnioną profesjonalną oraz kompleksową opiekę. Moim priorytetem jest to, aby pacjent czuł się u nas komfortowo oraz bezpiecznie, wiedząc, że jest w dobrych rękach.
HBB: Co dzisiaj oferujecie pacjentom?
BCZ: Terapeutica to interdyscyplinarny zespół specjalistów. Aktualnie zespół składa się z czterech osób. Nasza cała uwaga skupia się na świadczeniu możliwie najbardziej skutecznych i najnowszych metod terapeutycznych, planowaniu fizjoterapii, diecie, łącząc w jednym miejscu wiedzę z wielu dziedzin. Oferujemy usługi z zakresu fizjoterapii dzieci i niemowląt, fizjoterapii osób dorosłych, osteopatii oraz dietetyki. Pomagamy w sytuacjach, kiedy pacjent zmaga się z bólem kręgosłupa, głowy, stawów obwodowych oraz w powrocie do sprawności po operacjach i zabiegach chirurgicznych. Zajmujemy się także fizjoterapią pourazową, czyli terapią po upadkach, złamaniach, skręceniach czy wypadkach samochodowych. Jednym z kierunków naszych działań jest także fizjoterapia neurologiczna, która dotyczy m.in. pacjentów po udarach mózgu, urazach rdzenia kręgowego, ze stwardnieniem rozsianym, czy chorobą Parkinsona.
HBB: Zacznijmy od waszych najmłodszych pacjentów. Kiedy warto się do Was zgłosić?
BCZ: Każdy rodzic pragnie, aby jego maleństwo rozwijało się jak najlepiej pod każdym względem. Pomocna może się okazać tutaj wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego, która jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze można nauczyć się pod okiem specjalisty pielęgnacji wspierającej rozwój, by móc świadomie i pewnie wykonywać te czynności ze swoim maleństwem w domu, po drugie by rozwiać swoje wątpliwości i uzyskać informacje, czy i jakie wsparcie w rozwoju jest naszemu dziecku potrzebne.
HBB: Kiedy maluszek trochę urośnie i staje się przedszkolakiem lub uczniem, często przychodzi się nam zmierzyć z wadami postawy. To też częsty problem dzieci.
BCZ: Zajmujemy się nie tylko wspomaganiem prawidłowego rozwoju noworodków oraz niemowląt, ale także dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wady postawy w wieku dziecięcym mogą skutkować przykrymi konsekwencjami i poważnymi problemami w życiu dorosłym, dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać z konsultacji u fizjoterapeuty, który podczas spotkania określi przyczynę i skalę dysfunkcji. Oczywiście warunkiem skuteczności terapii wad postawy jest zaangażowanie ze strony pacjenta, jak i rodziców. Dlatego instruujemy rodziców, jak należy wykonywać poszczególne ćwiczenia, aby dziecko wraz z rodzicami mogło ćwiczyć w domu, gdyż tylko konsekwentne wykonywanie ćwiczeń oraz przestrzeganie codziennej profilaktyki mogą zagwarantować realizację założonego celu terapeutycznego.
HBB: Dorosłych pacjentów też wam nie brakuje. Kiedy najczęściej się zgłaszają?
BCZ: Najczęściej zgłaszają się do nas pacjenci, zmagający się z bólem kręgosłupa, stawów obwodowych, czyli problemami w obrębie stawu biodrowego, kolanowego, stawu ramiennego lub też całej obręczy barkowej. Zdarzają się także pacjenci z bólami migrenowymi głowy, problemami trzewnymi takimi jak zaparcia, refluks, czy pacjenci z problemami w obrębie stawów skroniowo – żuchwowych. Podczas terapii skupiamy się na wyszukaniu bezpośredniej przyczyny danego problemu, nie skupiając się tylko na objawach.
Do naszego Centrum Fizjoterapii zgłaszają się także osoby po udarach mózgu, urazach rdzenia kręgowego oraz zmagające się z innymi schorzeniami o podłożu neurologicznym. Wówczas po odpowiednim badaniu, wdrażana jest terapia w oparciu o metody neurofizjologiczne.
Zdarzają się także sytuacje, kiedy pacjent ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie dotrzeć do placówki. Wówczas fizjoterapia odbywa się w warunkach domowych.
HBB: Wśród waszych specjalistów pojawia się także dietetyk kliniczny. Jakie jest jego znaczenie w terapii? W jakich przypadkach jest potrzebny?
BCZ: Tak, wśród specjalistów jest także dietetyk kliniczny. Współpraca na linii dietetyk– fizjoterapeuta jest bardzo ważna. W swojej pracy spotykamy wielu pacjentów z chorobami o podłożu zapalnym. W tym przypadku oprócz odpowiedniego leczenia farmakologicznego, fizjoterapeutycznego, ważna jest także odpowiednio dopasowana dieta, aby zwiększyć efektywność podejmowanych działań. Zdarza się także, że problemy w jamie brzusznej mogą wpływać na ból kręgosłupa. W tym przypadku odpowiednie badanie, terapia osteopatyczna, także przy współpracy z dietetykiem klinicznym mogą zlikwidować faktyczną przyczynę dolegliwości.
HBB: Budując Centrum Fizjoterapii Terapeutica chciała Pani nie tylko świadczyć usługi z zakresu fizjoterapii, ale też docierać do pacjentów z konkretną wiedzą. Co w tym obszarze udało się już zrobić?
BCZ: Z naszą działalnością wystartowaliśmy niedawno, ale już udało nam się wziąć udział w Dniach Promocji Zdrowia organizowanych w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie. Na naszym stoisku udzielaliśmy bezpłatnych konsultacji fizjoterapeutycznych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Bardzo ważne jest uświadomienie pacjentom, jakie problemy zdrowotne warto skonsultować z fizjoterapeutą i jakie są możliwości fizjoterapii w odniesieniu do konkretnego problemu, z jakim zmaga się pacjent. Ponadto należy podkreślić, iż świadomość i umiejętność dbania o zdrowie w kontekście zdiagnozowanego problemu zdrowotnego jest równie ważne. Świadomy udział pacjenta w terapii jest gwarantem jej skuteczności.
HBB: W myśl zasady „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” odwiedziliście też ze specjalnymi zajęciami pszowskie przedszkola.
BCZ: W zasadzie dopiero zaczęliśmy, w każdym przedszkolu jest po kilka grup, więc odwiedzamy dzieci systematycznie. W ramach warsztatów przedszkolaki biorą udział w spotkaniach z dietetykiem klinicznym oraz fizjoterapeutą. Podczas wizyt prowadzone są krótkie pogadanki na temat zasad zdrowego odżywiania oraz zajęcia ruchowe z wykorzystaniem sprzętu stosowanego w fizjoterapii dziecięcej. Jesteśmy przekonani, że takie spotkania pomagają dzieciom dokonywać mądrych wyborów np. dotyczących odżywiania czy aktywnego trybu życia.
HBB: Dziękujemy za zaangażowanie i życzymy powodzenia w realizacji zaplanowanych działań. Dziękuję za rozmowę.
Specjaliści Centrum Fizjoterapii Terapeutica
Beata Czekała, mgr fizjoterapii
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska. Nauczyciel kierunków medycznych. Autorka oraz współautorka publikacji w recenzowanych czasopismach. Zajmuje się fizjoterapią w schorzeniach neurologicznych. Podczas prowadzenia terapii, aktywnie współpracuje z rodziną pacjenta, prowadząc instruktaże w zakresie całodobowej opieki, wzmacniając w ten sposób terapię prowadzoną w gabinecie.
Sabina Smuda, mgr fizjoterapii
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Certyfikowana terapeutka neurorozwojowej koncepcji NDT Bobath oraz Funkcjonalnej Indywidualnej Terapii Skolioz (FITS). Specjalizuje się w rehabilitacji niemowląt oraz małych dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi, ortopedycznymi, nieharmonijnym rozwojem, zaburzeniami napięcia mięśniowego. Ponadto zajmuje się pacjentami z wadami postawy i skoliozą.
Kamil Gala, mgr fizjoterapii
Absolwent Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Nauczyciel kierunków medycznych oraz słuchacz na Akademii Osteopatii. Specjalizuje się w medycynie osteopatycznej i terapii manualnej. Swoją pracę opiera na wnikliwym badaniu pacjenta, opierającym się na ocenie ortopedycznej, neurologicznej oraz badaniu jamy brzusznej.
Kinga Grabowska, dietetyk kliniczny
Dyplomowany dietetyk kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Specjalizuje się w zmianie nawyków żywieniowych, insulinooporności, cukrzycy, PCOS, chorobach tarczycy, dyslipidemiach i współpracy z osobami aktywnymi fizycznie.
Centrum Fizjoterapii Terapeutica mieści się w budynku przychodni Na Lamżowcu (ul. Ks. P. Skwary 41, Pszów).
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek 9.00-18.00
Sobota 9.00-13.00
Wizyty ustalane są po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod nr 533 933 660 lub mailowo kontakt.terapeutica@gmail.com