I zaczęło się. Po półrocznej przerwie uczniowie wrócili do szkół. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Wyjątkowy, bo pełen zaostrzonych przepisów sanitarnych, rygorów i zasad.
Do rozpoczęcia roku szkolnego dyrektorzy intensywnie przygotowywali się przez całe wakacje. Czekano na odpowiednie przepisy, by następnie na ich podstawie przygotować szkoły do prawidłowego funkcjonowania. Na bazie wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dyrektorzy opracowali szereg procedur, które mają uchronić uczniów i nauczycieli przed zakażeniem koronawirusem.
W pszowskich szkołach obowiązują podobne zasady. Dzieci zobowiązane są do noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, czyli np. na korytarzach. Przeorganizowano szkolne życie tak, by uczniowie różnych klas jak najmniej się ze sobą stykali. Tam gdzie to możliwe wydłużono czas pracy szkół. Postarano się także, by większość zajęć odbywała się w jednym pomieszczeniu. Ponadto do szkoły nie mogą wchodzić osoby postronne. Rodzice powinni czekać na dzieci pod drzwiami placówki, a wizyty w sekretariacie wcześniej zapowiadać.
Szkoły są przygotowane na wypadek konieczności wprowadzenia nauczania hybrydowego. Wówczas można połączyć nauczanie stacjonarne ze zdalnym. - Zrobiliśmy wszystko, na co pozwalają warunki lokalowe naszego budynku. Praktyka codzienna i zachowanie uczniów pokażą z pewnością co należy dopracować czy zmienić, by został zagwarantowany jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa – mówi Jacek Sowa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszowie.
Podstawówki w Pszowie otrzymały z Ministerstwa Edukacji Narodowej dodatkowe środki odkażające i maseczki. Dzięki temu nie ma konieczności noszenia do szkół własnego płynu dezynfekcyjnego. Na bieżąco dezynfekowane są także szkolne sprzęty, sportowe przyrządy i meble. W planach jest kupno dla szkół i przedszkoli lamp bakteriobójczych.
- Przez najbliższe tygodnie stawiamy na rozmowy, integrację, odbudowywanie relacji, szukanie sposobów organizowania własnej pracy, poznawanie technik uczenia się oraz narzędzi, które sprawiały kłopot w czasie nauki zdalnej. Sporo tego, ale entuzjazmu i pomysłów nie brakuje – czytamy na oficjalnym profilu Szkoły Podstawowej nr 3.
Wszystkim uczestnikom szkolnych społeczności życzymy wytrwałości w nauce i pracy, troski o wspólne dobro, otwarcia na potrzeby drugiego człowieka i przede wszystkim dużo zdrowia.