Do 9 czerwca trwa nabór wniosków w programie Moc Małych Społeczności, który nastawiony jest na wspieranie lokalnych inicjatyw oraz niedużych organizacji, a nawet grup nieformalnych, które mają pomysły, ale brakuje im potencjału do realizacji dużych przedsięwzięć.
Program został opracowany przez Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego po szerokich konsultacjach z organizacjami pozarządowymi z całego kraju. Jego budżet wynosi 70 mln złotych, a za realizację programu odpowiedzialny jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Z dotacji w ramach programu skorzystają organizacje o mniejszych budżetach, które działają na wsi oraz w miastach do 100 tysięcy mieszkańców. „Moc Małych Społeczności” ma trzy priorytety.
Priorytet 1: Odporne, zintegrowane społeczności lokalne
W ramach pierwszego priorytetu z programu skorzystają organizacje, które działają na wsiach lub w miastach do 100 tysięcy mieszkańców, a ich średni przychód z trzech ostatnich lat nie przekroczył 200 tysięcy złotych. Warunkiem udziału w naborze jest zarejestrowanie organizacji przed 31 grudnia 2024 roku.
Wsparcie z tego priorytetu otrzyma ok. 900 organizacji, a kwota dotacji wyniesie od 20 do 50 tys. zł. Środki będzie można przeznaczyć na działania aktywizujące skierowane do lokalnej społeczności, a także rozwój samej organizacji, czyli np. zakup sprzętu, prace remontowe czy szkolenia kadry.
Na ten priorytet rząd przeznaczył 45,8 mln złotych, z czego na województwo podlaskie 2 mln złotych.
Zgłoszone w jego ramach projekty powinny zostać zrealizowane między 1 września a 30 listopada 2025 roku.
Priorytet 2: Zwiększenie potencjału organizacji zrzeszonych w sieciach
W ramach Priorytetu 2 można ubiegać się o dotację w wysokości od 100.000 do 200.000 złotych. Wspierane będą działania sieci zrzeszających organizacje pozarządowe i grupy nieformalne w sposób formalny bądź nieformalny, np. związki stowarzyszeń, federacje, konfederacje, nieformalne sieci i koalicje.
Na ten cel przeznaczone są łącznie 4 mln złotych.
Priorytet 3: Małe inicjatywy
Dotacje z priorytetu 3 przeznaczone są dla najmniejszych, lokalnych organizacji pozarządowych oraz lokalnych grup nieformalnych, które nie mają jeszcze potencjału do realizacji bardziej złożonych zadań.
To szansa dla społeczników, którzy mają pomysły, ale brakuje im zaplecza, wkładu własnego lub formalnych struktur. W ramach „Mocy Małych Społeczności” swoje inicjatywy będą mogły realizować np. grupy mieszkańców skupionych wokół lokalnej idei, rady seniorów, grupy młodzieży, koła gospodyń wiejskich itd.
W ramach 3 priorytetu wybranych zostanie 16 operatorów regionalnych, którzy będą lokalnym organizacjom i grupom nieformalnym przekazywać małe granty na realizację ich przedsięwzięć.
Na 3 priorytet przeznaczonych jest 16 mln złotych. W województwie podlaskim do rozdysponowania będzie 700 tysięcy złotych.
Projekty zgłoszone w ramach priorytetów 2 i 3 powinny być zrealizowane w terminie od 1 lipca do 30 listopada 2025 roku.
Więcej o programie i zasadach naboru wniosków można przeczytać na stronie niw.gov.pl
Na stronie dostępny jest także szczegółowy regulamin oraz lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi, z której dowiecie się Państwo m.in. jakie działania można finansować z dotacji, a jakich nie, kto może dostać wsparcie itd.
Do Państwa dyspozycji jest też specjalna infolinia - 451 163 574. Dyżurujący przy niej pracownicy NIW-CRSO odpowiedzą na pytania i udzielą potrzebnych wskazówek.
Zespół NIW-CRSO zaprasza również na webinaria, podczas których eksperci podpowiedzą m.in. jak przygotować i wypełnić wniosek.
Webinaria odbędą się:
21 maja (środa), godz. 16:00 - 18:00 (spotkanie informacyjne dla priorytetu 3)
22 maja (czwartek), godz. 14.00 – 16.00
28 maja (środa), godz. 16:00 - 18:00
6 czerwca (piątek), godz. 10.00 – 12.00
Do zobaczenia!
Trwa nabór do programu Moc Małych Społeczności. Fundusze dla małych organizacji i na lokalne działania
