09-05-2021Data publikacji, 09-05-2021,Hanna Blokesz-BaczaAutor, Hanna Blokesz-Bacza,420Ilość wyświetleń, 420
O Polskę walczył do ostatniej kropli krwi. Zginął skazany przez komunistyczne władze na śmierć za swoją konspiracyjną działalność. Dziś rotmistrz Witold Pilecki jest jednym z bohaterów II wojny światowej. Jego historię postanowił przypomnieć mieszkaniec Pszowa, Mateusz Kołek.
By o rotmistrzu Pileckim nie zapomniano od dzisiaj (10 maja) na terenie Pszowa, Rydułtów oraz Wodzisławia Śl. będzie można otrzymać ulotkę informującą o jego najważniejszych działaniach. W miastach pojawią się również plakaty i banery. - Cała akcja powstała z prywatnych środków a dokładniej z dobrowolnej zbiórki z której opłaciliśmy projekt plakatu wykonany przez firmę pana Jacka Strzyka Projektygraficzne24h a za resztę pieniędzy opłaciliśmy druk tysiąca plakatów A3, tysiąca pięciuset ulotek A5 oraz trzech banerów – mówi Mateusz Kołek. W akcji pomagał także Grzegorz Wawrzyńczak.
Do działań przedstawiających sylwetkę rotmistrza Pileckiego włączyli się też harcerze, a wśród nich:
5 Wodzisławska Drużyna Harcerzy "Wilki" im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej,
ZHP Hufiec Rydułtowy oraz
Szczep Smoki Pszów.
Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.
Strona sfinansowana z Grantu w ramach projektu "Cyfrowa Gmina" ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.